Alt, du skal vide om padelsporten

Hvis du er på jagt efter en sjov og alsidig sport, så kan padel være noget for dig. Padelsporten, der oprindeligt stammer fra Mexico, er blevet mere og mere populær i Danmark de seneste år. Det er en hybrid sport, der kombinerer elementer fra tennis og squash og spilles på en mindre bane med ketsjere og en bold. I denne artikel vil vi give dig en introduktion til padelsporten og fortælle dig alt, hvad du skal vide for at komme i gang.

Padelsporten er stadig relativt ukendt i Danmark, men den har allerede vundet mange tilhængere. Padelbaner er nemlig lettere at oprette end tennisbaner, da de kun kræver en mindre bane og færre faciliteter. Samtidig er padelspillet sjovt og alsidigt, og alle kan lære det hurtigt. Du behøver ikke at have spillet hverken tennis eller squash før for at begynde at spille padel.

Padel spilles på en bane, der er cirka en tredjedel så stor som en tennisbane, med en net højde af cirka 88 cm. Du spiller altid double, og dommeren starter kampen med en serv. Bolden skal ramme indenfor modstanderens banehalvdel og retur, inden den rammer jorden to gange i træk. Som i squash må du slå bolden mod væggene i stedet for at forlade banen efter et slag.

For at spille padel, skal du bruge en ketsjer, der er lidt kortere og mindre tung end en tennisketsjer. Mange startende padelspillere vælger at leje en ketsjer til at begynde med, men hvis du beslutter dig for at fortsætte med sporten, kan du overveje at købe en ketsjer (Se Tempo Padel). Der er mange forskellige mærker og modeller på markedet, så det kan være en god idé at undersøge mulighederne og få råd fra mere erfarne padelspillere.

Padel er en sport, der udfordrer din kondition og koordination, men også din taktiske sans og strategiske evner. Det er en sjov og social sport, der kan spilles af alle aldre og niveauer. Der er flere padelklubber og -baner rundt om i Danmark, og mange steder tilbyder også træning og turneringer for alle niveauer. Du kan også spille padel på ferien eller i udlandet, da sporten er populær i mange lande, herunder i Spanien og Argentina.