Alt hvad du behøver at vide om kondomer: En guide til sikker prævention

Kondomer er et vigtigt værktøj, når det kommer til at have sikker sex. Det er en effektiv måde at reducere risikoen for at overføre seksuelt overførte sygdomme og uønskede graviditeter på. Men hvordan fungerer kondomer egentlig? Er der nogen ting, du skal være opmærksom på, når du bruger dem? I denne guide vil vi tage et dybt kig på kondomer og give dig alt, hvad du behøver at vide om dette vigtige emne. Du kan købe dine kondomer på Secretly.dk.

Først og fremmest, lad os se på, hvordan kondomer virker. Kondomer er lavet af tyndt latex eller polyurethan og er designet til at passe over en erigeret penis. Dette danner en barriere, der forhindrer sæd i at nå ægget under samleje og beskytter mod STI’er ved at reducere hud-til-hud-kontakt. Det er vigtigt at sikre dig, at kondomet passer ordentligt for maksimal beskyttelse. Kondomer er ikke alle af samme størrelse, og det er vigtigt at vælge den rigtige størrelse, så du får en ordentlig pasform.

Det er også vigtigt at overveje, hvilken type kondom der passer til dig bedst. Der findes mange forskellige typer kondomer, der kan have forskellige egenskaber som f.eks. teksturering, smag, farve, størrelse og ekstra stimulering. Det er vigtigt at huske, at ikke alle kondomer er lavet ens, og du kan have forskellige præferencer og behov, når det kommer til kondomer.

For at sikre korrekt brug af kondomer, skal du først sørge for, at kondomet er i god stand uden nogen synlige skader eller åbninger. Åbn pakken forsigtigt, og kontroller kondomet for ekstra luftbobler, fordi disse kan være den primære årsag til sædeknusning og kondombrud. Derudover er det vigtigt at læse vejledningen og praktisere på forhånd, hvordan du korrekt placerer kondomet på penis.

Det er også vigtigt at bruge kondomet korrekt under sex for at opnå maksimal beskyttelse. Påfør kondomet på den erigerede penis, før kønsorganerne kommer i kontakt med hinanden. Brug forsigtig finger- eller håndtryk til at fjerne eventuelle luftbobler mellem din penis og kondomet. Når du er færdig med at have sex, skal du sørge for at fjerne kondomet forsigtigt for at undgå udslip af ubeskyttet sæd.