Alt, hvad du behøver at vide om kondomer

Kondomer er en vigtig del af seksuel sundhed og forebyggelse af seksuelt overførte sygdomme og uønskede graviditeter. Trods dette ved mange ikke, hvordan man bruger dem korrekt eller hvad deres forskellige typer er. Derfor vil vi i denne blog gennemgå alt, hvad du behøver at vide om kondomer. Du kan finde kondomer online på Secretly.dk.

Først og fremmest er det vigtigt at forstå, at kondomer har to hovedformål: at beskytte mod seksuelt overførte sygdomme og at forhindre uønskede graviditeter. Kondomer er også effektive i at beskytte mod væsker som sæd, blod og urin. Der findes to typer af kondomer: mandlige og kvindelige (også kendt som præventionerings ringe).

Mandlige kondomer er lavet af latex, polyurethan eller polyisopren og har typisk en ringformet åbning i den ene ende. For at bruge en af disse skal du først kontrollerer udløbsdatoen og derefter åbne pakken forsigtigt. Pas på, at du ikke beskadiger kondomet under åbning. Når du skal bruge kondomet, skal du placere den blandede ende over penis og rulle kondomet ud, indtil det er helt på plads. Det er vigtigt at sørge for, at kondomet ikke kommer i kontakt med hud, før eller efter samleje. I tilfælde af at kondomet sprænger under samleje, anbefales det at man tager en hurtig test for at udelukke eventuelle sygdomme.

Kvindelige kondomer er også kendt som præventioneringsringe, de er lavet af polyurethan eller nitril. Kvindelige kondomer indsættes i skeden, hvor de sidder rundt om livmoderhalsen. Kvindelige kondomer giver også beskyttelse mod seksuelt overførte sygdomme og uønsket graviditet, men kan også øge fornøjelsen under samleje.

Udover den traditionelle typisk kondom og kvindelige kondom/formet ring, er der også specialkondomer som er lavet for at øge den seksuelle oplevelse. Disse inkluderer bl.a. varme- og køleeffekter, samt forskellige teksturer og smagsstoffer. Disse kondomer kan bruges i almindelig samleje eller i situations-specifikke scenarier.

Ifølge Sundhedsstyrelsens anbefalinger bør man bruge kondomer hver gang man har sex med en ny partner eller en partner hvis seksuel status er ukendt. Det er også vigtigt at huske på, at kondomer kan forbedre præstationen af anden præventionsteknikker som fx en spiral eller p-ring. Derudover kan kondomer også beskytte mod andre seksuelt overførte sygdomme, som ikke er beskyttet mod af fx p-ring eller andre typer af prævention.