At flyve med børn

At flyve med børn kan være en skræmmende opgave for enhver forælder. Her er et par tips til at få oplevelsen til at gå så gnidningsløst som muligt. For det første skal du være forberedt på sikkerheden. Hav dine papirer klar, og sørg for at holde øje med dine ejendele, mens du går gennem kontrolstedet. For det andet skal du planlægge underholdningen i forvejen.

Download nogle spil eller film på din tablet, eller medbring nogle malebøger og farveblyanter. Alt, hvad der kan holde dit barn beskæftiget under flyveturen, er tilladt. For det tredje skal du pakke snacks og drikkevarer. Lufthavnsmad kan være dyrt, og flymad er notorisk uappetitlig.Pak et par af dit barns yndlingssnacks med, så det kan overleve, indtil du lander.

Og endelig må du ikke glemme at pakke skiftetøj. Det kan ske, at bleen går ud, og opkast er praktisk talt uundgåeligt. Vær forberedt på alt ved at pakke et ekstra tøj (eller to) i håndbagagen. at flyve med børn behøver ikke at være et mareridt. Med lidt forberedelse kan det være helt igennem behageligt. Så tag en dyb indånding, slap af, og nyd turen.