Badetøj til Inkontinente fra Care Design

Hvor er det dejligt at industrien også er begyndt at lave lækre produkter til de mennesker med inkontinens – det at have et barn med inkontinens, kan virkelig give nogle udfordringer i dagligdagen, som andre måske slet ikke kan sætte sig ind i. Min søn ville ikke i svømmehallen eller i det hele taget have et par badebukser på, da han konstant var bange for at han kom til at have et uheld i dem. Vi havde et forløb på sygehuset, hvor sygeplejersken fortalte os at man faktisk godt kunne få badetøj til børn med inkontinens, så de også kunne deltage i alle aktiviteter som alle andre børn – og her nævnte hun blandt andet Care Design som en mulighed. Da jeg kom hjem slog jeg selvfølgelig siden op.

Badetøj til inkontinente

Det var en fin hjemmeside jeg kom ind på, let og overskuelig og nem at finde rundt i. Vi fandt hurtigt nogle badebukser som han godt kunne lide, og som mindede om dem andre børn gik i – dette var nemlig meget vigtigt for ham. Vi bestilte dem, og fik dem hurtigt hjem – da de blev pakket ud, siger knægten ” ej hvor er de fede” og hoppede i dem med det samme, og de blev på resten af dagen. Det var pengene værd – det var en super god kvalitet. Jeg ville have ønsket at jeg havde kendt til Caredesign.dk tidligere – for så havde vi haft en dreng der kunne svømme nu, men bedre sent end aldrig – og med en lykkelig afslutning.