Bliv fri for stress – tag en tur til kysten


Der er ingen tvivl om, at rigtigt mange danskere er blevet meget påvirket af at skulle blive meget mere hjemme, end de er vant til, på grund af coronaen og de mange restriktioner, som befolkningen er blevet pålagt. Det kan godt gå hen og blive virkeligt tungt at skulle tilbringe så mange timer indendørs, måske først på jobbet og så bagefter derhjemme inden for hjemmets fire vægge. Hvis du synes, at det gør hovedet og benene slappe og trætte, er der faktisk en løsning, som kan lette gevaldigt på begge dele. En vandretur ved en af de mange kyster, som vi er så heldige at have her i landet, kan gøre underværker. Bor du ikke i nærheden af havet, så kan en tur i en park, i en skov eller i et mindre befærdet område naturligvis også have en rigtig god effekt. Sørg dog for, at det er et sted uden for meget støj, så du kan koble helt af. Det er velvære, der er nemt at gå til, også i dagligdagen.