Den bevidste forbruger


At vores klima og miljø ikke har det for godt i disse tider, det er vist gået op for de fleste af os efterhånden, og det er selve forudsætningen for, at vi rent faktisk kan gøre noget ved tingene. Er man ikke bevidst og klar over, hvordan tingene forholder sig, er det svært at gøre noget anderledes og andet end man plejer, det er helt sikkert. Indtil videre har den måde, hvorpå vi mennesker har forvaltet tilværelsen på, været med afsæt i at producere og forbruge, og det viser sig nu tydeligt, at det kan vores klode ikke holde til. Vi står derfor i en situation, hvor vi skal til at omstille til at leve og forbruge mere bæredygtigt, og med en bevidsthed omkring, at der skal passes rigtig godt på vores miljø og planet, så de kommende generationer også har en reel chance og mulighed, for at kunne skabe og leve et godt liv, mens de er her, akkurat ligesom vi andre har haft det!.