Derfor skal du anvende kork i indretningen

Kork er et unikt materiale med en række fordele. Det er let, men stærkt, og det har fremragende termiske og akustiske isoleringsegenskaber. Kork er også miljøvenligt, da det er en vedvarende ressource, der kan høstes uden at skade træet. Desuden er kork naturligt brandhæmmende og antimikrobielt, hvilket gør det ideelt til en lang række anvendelsesområder. Historisk set er kork blevet brugt til at lave vinpropper, opslagstavler og isolering af tøj. På det seneste er det begyndt at blive brugt som et bæredygtigt byggemateriale. Korkfliser kan bruges til gulve og vægge, og korkkompositpaneler bliver mere og mere populære som et let og miljøvenligt alternativ til traditionelle byggematerialer. Med sine mange anvendelsesmuligheder og fordele er det klart, at kork er et materiale med et stort potentiale.

Kork giver bedre akustik end andre materialer og anvendes derfor ofte som materiale til lydisolerende produkter som f.eks. korkplader og gulvfliser. Det anvendes også i musikinstrumenter som guitarer, klaverer og trommer.

Kork er brandhæmmende og har gode varmeisolerende egenskaber. Det er også en effektiv barriere mod skadedyr og insekter. Korktræer findes i Middelhavslandene, og barken høstes hvert niende til tolvte år. Korkindustrien giver beskæftigelse til ca. 25 000 mennesker alene i Portugal.

Korkpropper kan genbruges og bruges til forskellige formål som f.eks. underlag, opslagstavler eller endda til håndværksprojekter. Hvis du har nogle propper liggende, skal du ikke smide dem væk – der er mange måder at genbruge dem på!

Så står du og mangler nogle korkplader kan du med fordel klikke her og finde de helt perfekte til din indretning.