Det attraktive Beverly Hills

Beverly Hills ligger indlejret mellem den travle by Los Angeles og de fredfyldte Santa Monica Mountains og er et af de mest ikoniske og eksklusive samfund i verden. Beverly Hills er hjemsted for Hollywoodberømtheder, forretningsmoguler og internationale kongelige og er synonymt med luksus og glamour. Med sine lidt over 8 kvadratkilometer er Beverly Hills relativt lille sammenlignet med andre kvarterer i Los Angeles. Men hvad det mangler i størrelse, kompenserer det mere end rigdom og prestige. Medianprisen for en bolig i Beverly Hills er over 6 millioner dollars, og beboerne har en medianhusstandsindkomst på næsten 200.000 dollars. Ud over de overdådige boliger er Beverly Hills også hjemsted for high-end shopping, spisesteder og underholdningssteder. Rodeo Drive er nok den mest berømte shoppinggade i verden, og den er foret med designerbutikker og luksusbiler. I mellemtiden tilbyder restauranter med berømte kokke de besøgende en smag af det gode liv. Og med sit rigelige solskin og milde vejr året rundt er Beverly Hills en legeplads for de rige og berømte. Uanset om du går på vinduesshopping på Rodeo Drive eller slentrer gennem velplejede haver, er et besøg i Beverly Hills som at træde ind i en anden verden.