Det gode aktive liv

Et aktivt liv er et sundt liv


Vi har fået vores krop til at bevæge os, ja faktisk så vil vi være på en decideret glidebane, hvis vi ikke, tager os godt af vores helbred hele livet igennem, og det gælder både vores fysiske helbred og vores mentale helbred. At holde sig i gang fysisk og mentalt er med til, at vi kan stå distancen, og holde til alt det, som vi skal her i livet, der jo kræver sit af os. Vi mennesker stammer ude fra naturen, den er vores oprindelige habitat, og lever vi et aktivt liv ude i naturen, så høster vi virkelig nogle gode kort, for naturen styrker både vores fysiske og vores mentale robusthed. Hver årstid har sin helt egen charme, og byder på noget særligt, klæder man sig på efter vejrforholdene, og ifører sig selv med ja-hatten, så går det aldrig galt. Det er befriende at være ude i naturen, hvor der er masser af plads og højt til loftet!.