Dét gør nikotin

Nikotin er det primære vanedannende stof i cigaretter, cigarer og tyggetobak. Nikotin absorberes let fra tobaksrøg i blodet og spredes til hjernen inden for få sekunder. Der binder det sig til og aktiverer receptorer for neurotransmittere, hvilket resulterer i frigivelse af dopamin. Dopamin er forbundet med behagelige fornemmelser, så denne frigivelse skaber en kortvarig følelse af afslapning og velvære. Nikotin har også virkninger på andre neurotransmittersystemer i hjernen, hvilket er med til at forklare, hvorfor det er så svært at holde op med at ryge.

Når en person ryger en cigaret, når nikotin hurtigt sit højeste niveau i blodet og passerer ind i hjernen. Nikotin binder sig til og aktiverer nikotinacetylcholinreceptorer (nAChR’er), hvilket medfører frigivelse af dopamin og andre neurotransmittere. Denne frigivelse skaber en kortvarig følelse af afslapning og velvære.

Snus er en type røgfri tobak, der har vundet popularitet i de seneste år. I modsætning til cigaretter eller tyggetobak, som er kendt for at forårsage mange negative sundhedsvirkninger, er snus en meget mere sikker løsning. Snus er fremstillet af malede tobaksblade og placeres typisk under brugerens overlæbe, hvor det langsomt opløses og frigiver nikotin i blodet. Fordi der ikke er nogen forbrænding involveret i indtagsprocessen, er der betydeligt færre kræftfremkaldende stoffer i snus end i cigaretter eller andre former for røgede tobaksprodukter. Desuden hævder mange brugere også, at snus hjælper med at reducere deres appetit og forbedre den mentale klarhed. Alt i alt er snus altså et fremragende alternativ til traditionelle rygemetoder og har hjulpet utallige mennesker med at bryde deres afhængighed af cigaretter. Uanset om du er på udkig efter en effektiv måde at holde op med at ryge på eller blot ønsker at prøve noget nyt, kan snus være det perfekte valg for dig! Du kan finde snus på https://nikopouches.dk/collections/lyft.