Drømmen om at rejse

Der skal altid være plads til at drømme om at rejse. Og det er selvom tiden eller pengene måske ikke lige er til det. De fleste kender det sikkert, når man sidder på sit arbejde og knokler. Det er koldt udenfor, og man trænger til at komme på ferie. Som tiderne er lige nu, ja det lyder så formelt, men faktum er, at vi nu står overfor en ny bølge af Corona-virus, og det vil, som jeg ser det, formentlig ikke være lige nu, at man skal tage alt for langt væk fra Danmarks grænser.

Forhåbentlig kan vi snart igen komme ud og rejse, så vi ikke udelukkende behøver at drømme om det. Som det har været de sidste par år, er det som om, at virus er stilnet af så snart vi når de varmere forårs- og sommermåneder, og det kan da betyde, at man der kan tage ud og rejse. I hvertfald hvis man har mulighed for det. Indtil da kan vi nyde julen og de kolde aftner i de varme stuer, hvor vi passer på os selv og hinanden.