Drømmer du om at rejse alene?


Vi ved, hvordan billedet af en ferie ser ud – glade mennesker, oftest en familie, eller et par sammen i en storby eller på en strand. Men hvad gør man, når den, du måske ellers har været vant til at rejse sammen med, enten ikke er her længere eller har valgt at rejse med nogle andre end dig? Holder du op med at tage på ferie, eller rejser du af sted alene?
For nogle er tanken om en soloferie fremmed ? du kan føle dig utryg ved at skulle håndtere det praktiske alene, eller du er bange for at føle dig ensom. For andre er det til gengæld et livsvilkår, hvis de gerne vil fortsætte med at opleve nye lande og steder.
Der kan være følelser, der er svære at tackle, og oplevelser, der mest er skabt til at dele med andre ? men når kufferten er pakket ud igen, så er fordelene stadig flest. For alternativet er at blive derhjemme, og det får man ikke ret mange nye oplevelser ud af!.