Et arbejde der ikke stresser en for meget

Nogle mener at lidt stress er godt for en, mens andre stærkt anbefaler at sørge for at undgå alt stress. For nogle kan det være meget anstrengende, og have et job og en familie som man skal jonglere imellem, især hvis arbejdet kræver meget af ens tid. Tager man konstant arbejdet med hjem, som gør at man ikke bruger alt sin tid sammen med familien, og har man tit svært ved at holde sig fast om det, er det helt sikkert også det som ødelægger familien.

Stress og jag er jo også noget som går udover familien, hvis det er man ikke sørger for at tage hånd om sig selv. Så vil det i sidste ende koste meget mere end job og familie, man mister og sig selv, og det er meget sværere at komme tilbage fra. Så før det går så vidt, få snakket med nogle omkring problemerne, se om der er nogle mindre krævende jobstillinger eller finden roen i nogle bestemte ting til at hjælpe med stressen.