Få råd til ferie – skip bilen


Der er ikke noget at sige til, at mange finder det nærmest mareridtsagtigt at nærme sig en benzinstation. Hvis du er en af de mange, der allerede på lang afstand af en sådan forsøger at tyde dagens priser på henholdsvis benzin og diesel, har du måske også overvejet, om du egentlig har råd til at beholde din bil? Det kan nemlig være en bekostelig affære at være bilejer. Det er jo ikke kun brændstof og et eventuelt lån, der skal indkalkuleres i budgettet. Der følger en lang række andre udgifter med, som i sidste ende kan betyde, at det er en mindre formue, der skal medregnes i budgettet. Blandt disse er fx ejerafgift, ansvars- og kaskoforsikring, vejhjælp, udskiftning af dæk, service og omkostninger ved lån. Hvis du vil have et godt overblik over, hvilke udgifter du har ved at være bilejer, er det en god idé at lave et budget. Måske det så giver mening at skrotte bilen og endelig få råd til ferier igen?