Frisk luft er god energi


Sørger du for at få din andel af frisk luft og bevægelse ude i det fri, så ved du, hvor godt det er for dig, og hvor meget positivt det bidrager med. Vi skal huske på, at vi mennesker er skabte til at leve ude i naturen, der er vores oprindelige habitat, og således også her vi har en enestående mulighed for at komme i den gode balance med os selv både på det fysiske plan men i høj grad også på det mentale plan. Faktisk er der tale om en ren win win ved at dyrke naturen aktivt, så har du ikke for vane at gøre det, ja så er det bare med at komme i gang med at udnytte dette store potentiale. Naturen er gratis og tilgængelig for os alle sammen, så der er ingen gode forklaringer på, hvorfor du ikke lige kommer derud. Der er ikke andet for end at komme op af stolen, væk fra skærmen og ud at snøre skoene på fødderne og bevæge sig ud i de frie elementer, der er vores naturlige hjem.