Gå frem som et godt eksempel for alle de andre

Naturen har brug for nogle menensker, som går forrest og leder alle de andre grønne fodsoldater. Alt for længe har man fået lov til, at træde på naturen på den ene eller anden måde, og har kunne gemme det bag kulisserne for folk. Det er på tide, at der er nogle som tager ansvaret, og leder tingene i en mere rigtig retning. Man kan se der er nogle personer, som virkelig også er herude og gøre en stor forskel for de grønne bevægelser og folks generelle syn på det.

Man kan ikke længere blive ved med at bo et sted, hvor man også bliver ved med at udnytte ressourcer og lignende på den måde man gør. Man kan gøre meget som privat person, hvilket også er noget som kan ende med at sprede sig som ringe i vandet. Så det kan være at man anskaffer sig et solcelleanlæg, hvilket også inspirere andre omkring en til at gøre det samme. Find ud af hvad dit kald er indenfor denne kamp her.