Hent styrke og glæde ude i naturen


Naturen er menneskets legeplads, og den ligger bare og venter på at vi kommer og indtager den, og høster alle de mange fordele som den kaster af sig, og som jo er ganske gratis. Sluk for skærmen og kom op af sofaen, det er noget af det bedste du kan gøre for dig selv, du skal huske på, at vi er skabte til at skulle bevæge os mange timer hver eneste dag, og det er de færreste der gør der, her i den moderne tilværelse hvor mange af os har stillesiddende arbejde foran computeren. Det er sundt både for vores fysik og psyke at koble os på naturen og de frie elementer, der har det med at nulstille os, give energi og glæde til at leve et bedre liv. Jo der er tale om en ren win win situation ved at bevæge sig ud i naturens omgivelser. Og nu hvor årstiden er med os i form af forår og snart sommer, er der ikke nogen god undskyldning for at blive liggende inde på sofaen foran tv’et.