Hold pulsen oppe


Vi har fået vores krop til at bruge den og være i bevægelse, det er sådan vi fra naturens side er designet, men den moderne komfortable livsstil er en kæmpe udfordring i forhold til at vi at blive mindre og mindre aktive og i stigende grad fravælger den fysiske aktivitet, og det er et problem for det enkelte menneske, og for samfundet som helhed. Vi bliver syge i krop og sjæl, hvis vi ikke er fysisk aktive, det viser al forskning tydeligt, så det er en rigtig dårlig strategi at benytte sig af, det der med at fravælge motion og fysisk aktivitet, det er helt sikkert. For at opretholde en fornuftig bæredygtig sundhed, skal du blot bevæge dig i 30 minutter på daglig basis, der er ikke tale om mere, men du må selvfølgelig gerne bruge mere tid, men du kan nøjes med 30 minutter, og det er er tid, som vi alle sammen har til rådighed på daglig basis, hvis vi vil, det er helt sikkert.