Husk at få pulsen op


Vi moderne mennesker er ved at udvikle os til at blive ret så magelige, og der er da virkelig også mange ting man kan foretage sig siddende eller liggende, og det er ikke sundt for vores fysik, for vi er skabte til at bevæge os på daglig basis. Oprindeligt hører vi jo til ude i naturen, hvor vi jo nærmest talt var i bevægelse hele tiden, og dette behov ligger stadigvæk dybt indlejret i os den dag i dag. Så det er med at prioritere at få sig rørt, og det kan du gøre på mange forskellige og kreative måder. Det behøver ikke at være en løbetur, hvis du ikke bryder dig om at løbe, og det er vi mange, der ikke gør, så find en alternativ måde at motionere på, og få det gjort til en vane at være fysisk aktiv så ofte det overhovedet er muligt. Du vil ret hurtigt komme til at mærke, hvor dejligt du får det i krop og sjæl ved at få pulsen op, og du vil vænne dig til at få dette kick!.