Hvad er SEO?

Søgemaskineoptimering, eller kort sagt “SEO”, er processen med at forbedre et websteds eller en websides synlighed og placering i søgemaskinernes resultatsider (SERP). Med andre ord handler SEO om at sørge for, at dit websted vises så højt som muligt på den liste over resultater, som en søgemaskine producerer, når en bruger indtaster en relevant forespørgsel

Hvorfor er det vigtigt? Jamen, tænk på følgende: Ifølge en undersøgelse foretaget af Chitika modtager det første resultat i en Google-søgning 33 % af trafikken for den pågældende forespørgsel, mens det andet resultat modtager 18 %. Trafikandelen går kun nedad derfra; det tredje resultat får 11 %, og det fjerde får kun 7 %. Så hvis du ikke er øverst i SERP, går du glip af en stor del af den potentielle trafik!

Det er derfor, SEO er så vigtigt: Det kan hjælpe dig med at få flere besøgende til dit websted og i sidste ende generere flere leads og salg til din virksomhed. Men hvordan virker det? Lad os tage et kig på det.

Grundlæggende fungerer SEO ved at hjælpe søgemaskiner som Google med at forstå, hvad dit websted handler om, og sørge for, at de anser dit websted for at være relevant og troværdigt. Dette gøres gennem en kombination af on-page og off-page optimeringsteknikker

On-page optimering henviser til alle de foranstaltninger, du kan træffe på dit eget websted for at forbedre din placering. Dette omfatter ting som titletags, metabeskrivelser, headertags og søgeordsforskning

Off-page optimering henviser på den anden side til alle de foranstaltninger, du kan træffe uden for dit websted for at påvirke din placering. Den vigtigste af disse er opbygning af backlinks fra websteder af høj kvalitet; når et andet websted linker til dit websted, fortæller det Google, at dit websted må være værdifuldt og troværdigt. Kombineret kan disse to typer optimering være med til at øge din synlighed og placering i SERP’erne

SEO er afgørende for enhver virksomhed, der ønsker at generere flere leads og salg online. Ved at forbedre din synlighed i SERPs kan du få flere mennesker til at besøge dit websted, hvilket i sidste ende kan føre til flere konverteringer. Hvis du ikke allerede laver SEO, er det nu, du skal begynde!

Vil du have hjælp til SEO, så læs mere via SEO Kolding.