Køb billige øl hos Otto Duborg i Tyskland

Spar penge på dit husholdningsbudget

Julen nærmer sig med hastige skridt igen igen fristes man til at sige, og i og med at kalenderen snart melder om december måned, så skal der også traditionen tro flere godter på bordet i form af de søde sager og drikkervarer. Priserne herhjemme eksploderer i øjeblikket, og det har du sikkert bemærket, når du er ude at handle ind. Man får igen mindre for pengene fordi inflationen er steget, desværre for os forbrugere som jo altid må samle regningen op og betale ved kasse 1. Heldigvis er der muligheder for at handle billigere ind, det kræver blot at du starter bilen og sætter retningen med den dansk/tyske grænse og handler i grænsebutikkerne. Her kan du købe billig øl og billige dagligvarer, og der er virkelig mange penge at spare, fordi momsen på varer og ydelser i Tyskland er markant lavere end det vi kender til herhjemmefra i Danmark. Og et godt sted at handle i grænsebutikkerne det er hos Otto Duborg, der er danskernes favoritsted at handle i Tyskland. Lige nu kan du se øl tilbud på otto-duborg.dk og det er virkelig øl tilbud der vil noget. Her får du dine penge til at række virkelig langt, jo det er bare en kæmpe fornøjelse at handle i ved den dansk/tyske grænse.

Stort udvalg af mange typer af varer

Måske skal du til at bage her hvor julen nærmer sig, så er der gode penge at spare på de ting du skal bruge til dit bagværk og konfekt. Nødder, sukker, smør, marcipan og chokolade er billigt i Tyskland – ja alle varerne er bare billigere end herhjemme. Derfor er det også populært at handle syd for grænsen, og folk kommer gerne langvejs fra og laver en hyggelig tur ud af det. Tilbud øl, vin og sodavand er nærmest standard, og mange spænder traileren for bilen, når de kører sydpå til grænsebutikkerne, så der rigtig bliver fyldt op.