Kom til at køre længere på literen

Stramme økonomiske tider kalder på mådehold


Det står stramt til i verdensøkonomien, alle lande er ramte af høj inflation og stigende priser på alle områder, og for mange er det decideret umuligt, at få lønnen til at slå til, hvilket er en ulykkelig situation for de mennesker, som rammes så hårdt. Det eneste, man kan gøre, det er at gennemgå ens budget, og tage de meget kristiske briller på ,og sortere i hvad der er nødvendigt, og hvad der er nice, og så må man simpelthen sætte tæring efter næring i en periode. Priserne skal nok falde til ro igen, og de gunstige tider vender altid tilbage, det skal vi huske på, men mens man står i stramme vilkår, så er det jo ikke til megen hjælp, det siger sig selv. For nogle må man påtage sig flere timer eller skifte job til en bedre løn, hvis det er muligt, den kreative hat skal på, hvilket man jo også lærer ret så meget af.