Lær om de fascinerende myrer

Myrer er et af de mest udbredte og modstandsdygtige væsener på jorden. Der findes anslået 10.000 arter af myrer, og de findes i næsten alle hjørner af kloden. Myrer er kendt for deres hårde arbejde og deres evne til at samarbejde i store mængder. Bladskærermyrer kan f.eks. bære stykker af blade, der er mange gange større end deres egen kropsvægt. Desuden har myrer en kompleks social struktur, der omfatter forskellige kaster med specifikke roller. For eksempel er arbejdsmyrerne ansvarlige for at samle føde og passe ungerne, mens soldaterne beskytter boet mod rovdyr. Takket være deres utrolige tilpasningsevne har myrer klaret sig godt i en lang række miljøer. Fra de varmeste ørkener til den koldeste tundra fortsætter disse fantastiske insekter med at forbløffe os med deres udholdenhed og opfindsomhed.

Myrer samarbejder med hinanden for at bygge deres reder og passe deres unger. De kommunikerer ved hjælp af berøring, smag og lugt. Hver myre har en rolle at spille i kolonien.

Nogle myrer er soldater. Deres opgave er at beskytte kolonien mod fjender. Andre myrer er arbejdere. Deres opgave er at finde mad og bygge boet. Myredronningen lægger æg.

Myrer lever i kolonier med op til 500 millioner medlemmer. Nogle myrer rejser langt for at finde føde. Andre bliver tæt på hjemmet. Myrer kan løfte ting, der er mange gange så tunge som deres egen vægt.