paddel tennis er for alle

Paddle tennis er en fantastisk måde at være aktiv og have det sjovt på. Det er et spil, som kan nydes af folk i alle aldre og med alle evner. De grundlæggende regler er enkle: to eller fire spillere bruger padler til at slå en bold frem og tilbage over et net. Spillet kan spilles både indendørs og udendørs, hvilket gør det til en god mulighed i alle vejrforhold. Paddle tennis er også en god træningsform, da det kræver hurtige reflekser og hånd-øje-koordination. Desuden er det en social sport, som kan nydes sammen med venner eller familie. Så uanset dit niveau er paddle tennis en fantastisk måde at komme ud og have det sjovt på.

Hvis du er ny i spillet, er der nogle få ting, du bør vide, før du begynder at spille. For det første spilles paddle tennis på en bane, der er mindre end en almindelig tennisbane. Dimensionerne på en paddle tennisbane er 20 fod bred og 44 fod lang. Nettet er også lavere end et almindeligt tennisnet og måler 3 fod 6 tommer højt i midten.

For det andet spilles paddle tennis typisk med fire spillere, to på hvert hold. Det kan dog også spilles med kun to spillere. Hvis der kun er to spillere, bruger hver spiller begge padler i løbet af spillet.

For det tredje er den bold, der bruges i paddle tennis, anderledes end en almindelig tennisbold. En paddle tennisbold er større og tungere end en almindelig tennisbold, hvilket gør den lettere at kontrollere.

For det fjerde er pointgivningen i paddle tennis anderledes end i almindelig tennis. I paddle tennis vinder den første spiller eller det første hold, der når op på 11 point, kampen. Men hvis pointene når op på 10-10, vinder det næste point spillet.