Pas på din søde tand

Alt med måde


Er man fra naturens side udstyret med en sød tand, er man udfordret for man fristes hele tiden, så snart man nærmer sig en butik eller en tankstation. Søde sager byder sig til alle steder fra, og man må virkelig forsøge at holde sig i skindet, så man ikke falder i. Alt her i tilværelsen handler om balance, og forsøger man at være for hellig, og ikke tillader sig selv at skeje lidt ud fra tid til andet, så bliver det for surt, og på den anden side må man heller ikke miste overblikket, og hele tiden forsøge at forsøde sig selv og livet. Det kræver meget af en at være standhaftig, det er helt sikkert, men man bliver nødt til at hanke lidt op i sig selv, for ellers kommer man nemt ud på en glidebane, og det er ikke kun i forhold til at stimulere ens sæde tand, det gælder også alle mulige andre ting her i livet. Lever man inde på midten, går det ikke galt.