Skal du se verdens hårdeste cykelløb?

Tour de France (Touren) er et cykelløb med flere etaper, der primært afholdes i Frankrig. Løbet blev første gang organiseret i 1903. Touren er en af de tre Grand Tours sammen med Giro d’Italia og Vuelta a España.

Tour de France er verdens mest prestigefyldte landevejscykelløb og er blevet kaldt “Super Bowl of Cycling” Det er en årlig begivenhed og varer normalt omkring 21 dage. Løbet strækker sig over ca. 3.500 kilometer (2.200 mi). Ryttere fra hele verden kæmper om titlen som Tourens mester.

Banen skifter hvert år, men omfatter typisk bjergetaper, mellemste bjergetaper og tidskørsler. Løbet slutter på Champs-Élysées i Paris.

Den første rytter, der krydser målstregen, erklæres for Tourens vinder. Han eller hun tildeles typisk en gul trøje. Derudover bliver ryttere, der klarer sig godt under løbet, ofte belønnet med trøjer i forskellige farver: grøn for den bedste sprinter, polkaprikket for den bedste klatrer og hvid for den bedste unge rytter.

Tour de France tiltrækker hvert år millioner af tilskuere. Løbet sendes på tv i mere end 190 lande.