Skrald og affald der havner i havene

Det er meget vigtigt for naturens skyld, at man sørger for at holde så meget affald som overhovedet muligt fra og komme i det. Dog sker det at folk smider affald i skoven, i storbyerne og omkring havnene. Så det er noget som automatisk ryger ud i havet og flyder ellers bare afsted. Det er jo ikke noget som går i nedbrydning af sig selv. Det er der i hvert fald rigtig mange år til, at man kan se den fulde effekt af. Så for at undgå det, skal man også bare være forsvarlig omkring sine ting.

Det er alt andet lige noget af det, som man kan forvente også bliver meget nemmere for en, når det er man rent faktisk går og tænker over det. Det er nemt at spotte folk, som smider et eller andet i naturen eller det fri, og så kan man altså lige gøre dem opmærksom på, at der hvert år dør tusindevis af dyr på grund af alt det affald som man smider i vandet eller som ender op der i sidste ende.