Snacks til halloween

En af de bedste ting ved Halloween er den gavegivende ånd, som det skaber. Uanset om du deler slik ud til trick-or-treaters eller tager en tallerken med lækkerier med til en Halloween-fest, er der altid en mulighed for at vise din festlige side med nogle uhyggelige snacks. Hvis du leder efter idéer, er her et par lækre godbidder, der helt sikkert vil behage dig.

Hvis du vil have en sjov variant af den klassiske Rice Krispie-godbid, kan du prøve at lave spøgelsespops. Du skal blot forme risgrynsblandingen til spøgelser og bruge en tandstik til at lave øjne og mund. Dyp spøgelserne i candymelts, og lad dem derefter køle af på et stykke vokspapir. De er også gode til slikkepinde, hvis du har slikkepinde ved hånden.

En anden nem snackidé er spindelvævsdip. Du skal blot smøre noget sort dip på en tallerken og derefter bruge en kniv til at lave spindelvævslinjer, der stråler ud fra midten. Fyld mellemrummene ud med hvid dip, og server derefter med kringler eller chips. Det ville også være sjovt at gøre det med forskellige farver dip for at give et mere festligt look.

Hvis du er ambitiøs, kan du også prøve at lave mumier. Pak små hotdogs ind i færdiglavet croissantdej, og bag dem derefter i henhold til pakkens anvisninger. Når de er kogt, kan du bruge ketchup eller sennep til at sætte øjne på, og server dem med en dippedip-sauce ved siden af. De vil helt sikkert være et hit hos både børn og voksne!

Uanset om du er på udkig efter noget nemt eller noget mere kreativt, vil disse Halloween-snacks helt sikkert falde i god jord. Så kom i stemning og nyd nogle skræmmende gode sager i denne sæson!