Spis ude i det fri og maden smager bedre


Foråret og dermed også sommerhalvåret er over os netop nu, og det betyder at vi begynder at opholde os mere udendørs, og det er sundt og dejligt. Efter en lang, mørk og kold vinter trænger vi til at mærke solen, lyset og varmen og høste alle de mange fordele, der er ved sommeren. Om sommeren spiser vi ofte ude, og det er bare mega hyggeligt. Det er lige som om, at maden bare smager bedre ude i det fri, måske er det fordi vi slapper mere af udendørs og dermed er vores sanser skærpede. Det er da også i de senere år blevet rigtig populært at etablere udekøkkener, og lave maden udendørs sådan back to basic agtigt, også bål mad er populært. Alt som foregår udendørs og ude i naturen har fået en kæmpe revival, og mange af os har taget den aktive naturlige livsstil til os, og udlever de i fulde drag sammen med vores familie og venner, og få gode oplevelser sammen om enkle ting!.