Derfor er overvægt et kæmpe problem

Overvægt er et stort sundhedsproblem i vores samfund i dag. Det anslås, at næsten to tredjedele af de voksne amerikanere er enten overvægtige eller fede, hvilket giver dem en øget risiko for mange kroniske sygdomme som f.eks. hjertesygdomme og diabetes. Og selv om der er mange faktorer, der bidrager til denne epidemi, synes en af de primære drivkræfter at være den moderne kost. Med sit høje indhold af raffineret sukker, usunde fedtstoffer og stærkt forarbejdede ingredienser er den amerikanske standardkost fuld af tomme kalorier og kan efterlade os sløve og konstant sultne. Derudover forværrer manglende motion kun disse problemer ved at fremme vægtøgning og slanke muskelmassen.

Selv om de negative konsekvenser af overvægt er alvorlige og omfattende, er der også mange skridt, vi kan tage for at bekæmpe problemet. Vi kan f.eks. forsøge at fokusere på at indtage flere hele fødevarer som frugt og grøntsager frem for forarbejdede junkfoodprodukter, som forsyner vores krop med vigtige næringsstoffer samt mættende signaler, der hjælper med at kontrollere vores appetit. Derudover kan vi gøre en indsats for at få regelmæssig motion, hvad enten det er gennem styrketræning eller mere aerobe aktiviteter som løb eller svømning. Ved at indføre sunde vaner som disse i vores daglige rutiner vil vi kunne leve et gladere og sundere liv uden byrden af overvægt.