Dét vidste du ikke om Qatar

Qatar er en lille arabisk stat, der ligger på Qatarhalvøen i Den Arabiske Golf. Den grænser op til Saudi-Arabien mod syd og til De Forenede Arabiske Emirater mod sydøst. Qatar har en befolkning på 2,6 millioner mennesker, hvilket gør det til en af de mest folkerige stater i den arabiske verden. Det officielle sprog i Qatar er arabisk, og størstedelen af befolkningen er muslimsk. Qatar er et olierigt land med beviste reserver på over 15 mia. tønder olie og gasreserver på i alt mere end 25 billioner kubikmeter. Qatars økonomi er stærkt afhængig af olie- og gaseksporten, som tegner sig for mere end 80 % af statens indtægter og 95 % af eksporten. Qatar er medlem af Organisationen af Olieeksporterende Lande (OPEC) og er også et af de stiftende medlemmer af Den Arabiske Liga. Qatar er et konstitutionelt monarki, der ledes af emir Tamim bin Hamad Al Thani. Hovedstaden i Qatar er Doha, som også er hjemsted for mange multinationale virksomheders hovedkvarterer, herunder ExxonMobil, Shell, Siemens og Verizon Communications.