Sådan plejer du bedst dit krøllede hår


Balsam til krøllet hår er et must-have i din hårplejerutine. Det hjælper med at fugte og blødgøre krøllerne, hvilket gør dem mere håndterbare og mindre tilbøjelige til at kruse. Kig efter balsam med naturlige ingredienser som sheasmør, arganolie, avocado- eller mandelolie, da disse hjælper med at give næring til dine krøller. Du kan også kigge efter produkter, der indeholder glycerin eller panthenol, som fungerer som fugtighedsbevarende stoffer, der hjælper med at forsegle fugten hele dagen. Sørg for at fokusere på hårspidserne, når du anvender balsam, så de ikke bliver tørre og skøre med tiden. Til sidst skal du bruge en bredtandet kam eller en udglattende børste for at sikre en jævn fordeling af balsam fra rod til spids og gøre styling meget lettere. Vær ikke bange for at kombinere et par forskellige balsammer, da det kan hjælpe med at skabe den bedste pleje og styling til dit krøllede hår. Du kan blandt andet finde de bedste balsam til krøller her. Så gør dit hår en tjeneste og prøv dig frem med balsam til dine krøller. Du vil ikke fortryde det og dit hår vil blive lækrere end det nogensinde har været. Tilmed vil det også dufte fantastisk!

Husk, når du vasker dit hår, så skal du anvende en shampoo beregnet til krøllet hår. Dette er vigtigt som giver et ekstra lag af beskyttelse mod udtøring, samtidig med at det styrker strukturen i dine krøller. Efter badet sk dit hår med en mild, sulfatfri shampoo. Følg op med balsam for at hjælpe med at blødgøre og beskytte dine krøller. Når du styler dit hår, skal du bruge en leave-in-balsam eller krøllecreme for at få det bedste ud af dine krøller. Endelig skal du afslutte din rutine med en varmebeskyttende spray eller creme for at holde dit hår sundt, mens du bruger varmeværktøj. Med disse tips i baghovedet kan du opnå smukt og sundt krøllet hår!