Hvordan fungerer varmepumper?

Varmepumper er en af de mest effektive måder at opvarme og køle dit hjem på. Men hvordan fungerer de? I dette blogindlæg tager vi et kig på, hvordan varmepumper fungerer, hvilke fordele de har, og nogle af de forskellige typer af varmepumper, der findes på markedet i dag.

Varmepumper fungerer ved at flytte varme fra et sted til et andet. Om vinteren flytter en varmepumpe varme fra det fri ind i dit hjem. Om sommeren gør den det omvendte, idet den flytter varme fra dit hjem til det fri. Dette er muligt, fordi varmen naturligt strømmer fra varmere områder til køligere områder.

Fordele ved at bruge en varmepumpe

Der er mange fordele ved at bruge en varmepumpe, bl.a

-De er mere energieffektive end andre opvarmnings- og kølemetoder. Det betyder, at de kan spare dig penge på dine energiregninger

-De er bedre for miljøet end andre opvarmnings- og kølemetoder, fordi de ikke bruger fossile brændstoffer

-De kan levere både opvarmning og køling, så du behøver ikke at have separate systemer til hver af dem

-De er relativt vedligeholdelsesvenlige, da der ikke er nogen kanaler eller filtre, der skal rengøres

-De forbedrer den indendørs luftkvalitet, fordi de ikke cirkulerer støv og andre forurenende stoffer, som tvangsluftsystemer gør

Typer af varmepumper

Der findes to hovedtyper af varmepumper – luft- og jordvarmepumper (også kaldet geotermiske) – selv om der er variationer inden for hver type

Luftvarmepumper er den mest almindelige type varmepumpe. De overfører varme mellem dit hjem og luften udenfor. De kan bruges i alle klimaer, men de er ikke så effektive i meget koldt eller meget varmt vejr. Jordvarmepumper (geotermiske varmepumper) overfører varme mellem dit hjem og jorden. De er mere effektive end luftvarmekilder og kan bruges i alle klimaer, men de kræver en større investering, da de kræver installation af rør under jorden.

Læs mere via Dansk Varme Service.