Efterisolering med flamingo kugler

Hvor ser det bare sjovt ud, når man får efter isoleret med de her små flamingo kugler, som man sprøjter ind i hulmuren, når der skal efterisoleres. Men jeg må sige at smart er det, for de her små flamingo kugler de lægger sig rundt omkring den eksisterende isolering, og fylder de lufthuller ud der måtte være. Det kan man selvfølgelig gøre når man taler om en hulmurs efterisolering, men hvis vi taler om en efter isolering af loftet eller andre steder, så er det andre ting der skal til. Det gode er at man kan få foretaget det man kalder en termografi af sit hus, der nøjagtig viser hvor det er der skal efterisoleres – så man ikke bare efterisolerer det hele hvis det nu ikke er nødvendigt.

Flamingo isolering fra Dansk-efterisolering.dk

Vi valgte ud fra den termografi måling vi fik foretaget at få efterisoleret med de her små flamingo kugler, det var ikke bare den billigste metode, men også den nemmeste måde at få hulmuren efterisoleret. Lige da jeg hørte om flamingoisolering kom jeg til at tænke på de små flamingo dimser man får nogle af sine varer leveret med, så varen ikke gik i stykker under transporten, men det var det ikke, de mindede meget mere om de små flamingokugler der er inde i de store sækkestole vi kender. Efterfølgende har vi da også overvejet, om vi lige skulle få tjekket vores sommerhus også, nu da energi priserne er steget så meget, det er jo samtidig med at til at huset vedligeholdes ordentligt, og holder sin værdi.