Man kan godt gøre lidt mere ud af den sædvanlige ferie

Så blev det måske ikke tre uger under syden sol, som ferien skulle byde på denne sommer, men ferie skal det trods alt blive til, for den betalte ferie skal ikke gå til spilde, og du vil heller ikke have pengene udbetalt, hvis du ikke holder ferie, hvis det kunne være en mulighed.
Det er trods alt en tradition for din familie, at I holder ferie, og i år skal ikke være en undtagelse, nu det er lykkedes alle at tage ferie samtidig og hive børnene ud af skolen.
Desuden ser vejret ud til at blive godt, og det får dig til at tænke på en brandgod idé, når du selv skal sige det: Hvorfor ikke tage på campingferie i Danmark?
Det lyder måske umiddelbart lidt som en degradering, når I er vant til at skulle til udlandet og opleve noget kultur langt væk fra jeres egen, men før familien når at brokke sig, så byder du ind med, at det skal foregår som luksuscamping.
For selvom pengene ikke slog til en ferie langt væk, så er der stadig nok til, at man kan opgradere en klassiske campingferie i Danmark.

Det bliver et hit med denne campingferie

Det var ikke noget, som de andre i familien havde hørt om før, men ord som “luksus” er altid velkomne i denne familie, og det kunne da være fedt enten at tage på en decideret luksuscamping, hvor forholdene er således, eller hvor man tager til et almindeligt campingsted, og så opfører man sig, som var man lidt bedre end de andre.
Man har det vildeste udstyr med, og man spiser ude hver dag, og man fremviser tydeligt, at man har det dyreste badetøj og andet med.
Faktisk skal det være en måde at vise, at man er for god til dette sted, men at man gerne lige ville vise, at man kunne mænge sig sammen med pøblen.
Så har man det lidt bedre med sig selv bagefter, og så var det pludselig ikke så forfærdeligt, at man ikke kom på ferie langt væk i denne omgang.