Få dit barn klar til fodbold med det rigtige udstyr 

Fodbold er en sjov og spændende sport, der kan hjælpe dit barn med at holde sig aktiv og lære værdien af teamwork. Som sådan er det vigtigt at sørge for, at de har det rigtige udstyr, inden de går på banen. Her er en oversigt over alt det udstyr, du skal bruge for at gøre dit barn klar til den første træning, lige fra fodboldstøvler til adidas fodbolde

Fodboldstøvler 

Det vigtigste stykke udstyr, som dit barn skal bruge, er fodboldstøvler. Fodboldstøvler giver stabilitet, mens de løber på banen, hvilket gør det lettere for børn at følge med deres hold og lave spil under træning eller kampe. Når du skal vælge fodboldstøvler, er det vigtigt, at du leder efter fodboldstøvler, der er lette, men som stadig giver god støtte til dit barns fødder. Adidas tilbyder en række forskellige fodboldstøvler, der er designet specielt til børn, lige fra lavt monterede all-purpose-modeller til begyndere til avancerede præstationsmodeller til de mere erfarne spillere.  

Adidas fodboldbolde 

Selvfølgelig er ingen fodboldkamp komplet uden en adidas fodbold! Adidas producerer et bredt udvalg af fodbolde i forskellige størrelser, farver og designs – perfekt til alle niveauer af spil. Til dem, der lige er begyndt på sporten, anbefaler adidas sin F50 Mini Ball, som har en størrelse, så selv små hænder kan gribe den komfortabelt, mens de lærer det grundlæggende i at drible og skyde. Efterhånden som dit barns færdigheder udvikler sig med tiden, kan du opgradere dem til større bolde i størrelse 4 eller 5, der er designet specielt til kampspil. 

 Beskyttelsesudstyr 

Ud over klamper og en bold er der andre stykker beskyttelsesudstyr, som dit barn skal bruge, før det går på banen. Skinnebensbeskyttere er et absolut must; de giver ekstra beskyttelse mod hårde spark og glidninger, der kan forekomme under spillet. Kig efter skinnebensbeskyttere, der er designet med skumpolstring omkring plastikskaller, som er komfortable og samtidig holdbare nok til at kunne holde til regelmæssig brug på banen. Det er også vigtigt at sørge for, at dit barn har passende tøj på; de fleste ligaer anbefaler, at der bæres langærmede skjorter under trøjerne samt lange bukser (eller shorts) af åndbart materiale, der ikke absorberer sved eller forårsager irritation under bevægelse på banen.