Sådan skaber du en inspirerende gallerivæg i dit hjem 

Har du været på udkig efter en måde at pynte dit hjem på? At tilføje en gallerivæg er den perfekte måde at bringe liv og personlighed ind i ethvert rum og vise dine yndlingsminder og minder frem. Læs videre for at lære, hvordan du kan skabe inspirerende billedvægge, der vil blive omdrejningspunktet i ethvert rum. 

Brainstorm ideer, før du går i gang

Før du går i gang, er det vigtigt at bestemme, hvilken type stemning eller visuel effekt du håber at opnå. Er du ude efter et klassisk look med sort-hvide fotos? Eller måske vil du have noget mere moderne og farverigt? Har du planer om kun at bruge indrammede kunstværker, eller vil du gerne inddrage andre elementer som f.eks. vintageplader eller spejle? Hvis du har en klar vision om, hvordan slutresultatet skal se ud, vil det være en hjælp til at styre dine beslutninger gennem hele processen. 

Vælg dine kunstværker og andre elementer med omhu 

Når du har dine idéer i tankerne, er det tid til at begynde at vælge kunstværker, rammer og andre dekorative elementer til din gallerivæg. Når du vælger kunstværker, skal du overveje værker, der har betydning for dig – måske et gammelt postkort fra en særlig ferie eller et print fra en lokal kunstner – da de vil være gode samtaleemner, når du modtager gæster. Når det gælder rammer, skal du vælge værker, der supplerer hinanden, men som også har små variationer i størrelse og form (f.eks. en bred ramme ved siden af to tynde rammer). Dette tilføjer tekstur og interesse uden at være for overvældende for øjet. Hvis du tilføjer yderligere elementer som f.eks. tallerkener eller spejle, skal du vælge farver og former, der koordinerer med kunstværket og rammerne. 

                          

Lav en prøveopstilling, før du hænger noget op 

Når du har samlet alle dine materialer, skal du lægge dem ud på jorden eller tape dem op på væggen, så du kan få en idé om, hvordan det hele kommer til at se ud sammen, før du lægger dig fast. Leg med forskellige arrangementer, indtil noget føles rigtigt; husk på, at symmetri ikke altid er bedst – asymmetri kan tilføje dybde og karakter, samtidig med at du opretholder balancen i hele kompositionen. Når det hele ser ud til at passe perfekt sammen (eller selv hvis det ikke gør!), skal du markere, hvor hvert enkelt stykke skal hænges op med små stykker tape, så der ikke er nogen overraskelser, når alt er klar til at blive hængt op.