Gro selv dine blomster

Der findes mange forskellige typer blomster, som kan dyrkes i en have, og hver type har sine egne unikke vækstkrav. Nogle blomster, som f.eks. valmuer, vokser godt i fuld sol, mens andre, som f.eks. violer, foretrækker halvskygge. Nogle blomster har brug for rig, fugtig jord, mens andre har det godt i tør jord.

Den bedste måde at finde ud af, hvilken type blomster der vil vokse godt i din have, er at lave lidt research på nettet eller på dit lokale bibliotek. Der findes mange havebøger, som giver oplysninger om de specifikke vækstkrav for forskellige typer blomster. Når du har fundet ud af, hvilken type blomster du vil dyrke, kan du begynde at forberede havens bed.

Hvis din jord ikke allerede er rig og frugtbar, skal du måske tilføje organisk materiale som kompost eller gødning. Du bør også teste jordens pH-værdi for at sikre dig, at den ligger inden for det område, der er egnet til den type blomster, du vil dyrke. De fleste blomster foretrækker et let surt pH-niveau, men der er nogle få undtagelser. Hvis jordens pH-værdi ikke er inden for det ønskede område, kan du tilsætte kalk eller svovl for at justere den.

Når jorden er klar, kan du begynde at plante dine blomster. Sørg for at følge de anbefalede retningslinjer for afstanden for hver blomstertype. Hvis du planter frø, skal du læse vejledningen omhyggeligt, så du planter dem i den rigtige dybde og med den rigtige afstand mellem dem.

Når dine blomster er begyndt at blomstre, skal du sørge for at fjerne dem regelmæssigt, så de kan fortsætte med at blomstre hele sæsonen. At fjerne de udtjente blomster fra planten, så nye blomster kan dannes. Hvis alt dette er interessant, så klik ind på GroGreen.

Hvis du passer godt på dine blomster og giver dem de rette vækstbetingelser, vil de belønne dig med smukke blomster år efter år.