Lån i din boligs friværdi

Det er næsten altid muligt at låne i sin boligs friværdi, det kalder man nedsparingslån, et nedsparingslån kan man eventuelt bruge, hvis man ikke har fået sparet nok op til sin pension, og grne vil have lidt ekstra penge at gøre godt med til det sjove – ellers kan det godt blive lidt kedeligt at gå på pension. Når man vil låne i sin friværdi i sit hus, kan det vre at det er banken eller andre der skal tage stilling til om det kan lade sig gøre. Det er ikke alle der vil lave lån til pensionister, og slet ikke hvis de ikke har for mange penge til råderum i deres budget.

Lån selvom banken siger nej

Skulle man være så uheldig at ens bank ikke vil hjælpe en med at få taget et lån i sin boligs friværdi, så er der heldigvis andre muligheder – man kan godt lave et lån udenom banken, og man kan også indhente et uforpligtende tilbud, inden man takker ja tak eller nej tak. Det er vigtigt man ser sig godt for blandt alle de tilbud der er omkring lån – renten varierer fra sted til sted, og der er som regel også gebyrer i forbindelse med et lån. Når det så er sagt, så lever vi kun en gang, og det er bare med at nyde livet mens vi har det. Jeg kan for eksempel godt lide at rejse, og det er ikke altid helt billigt, men jeg vil rejse mens jeg er sund og rask.