Poetzsch Padborg – altid en god oplevelse


Der er ingen tvivl om, at de fleste danskere elsker at gøre en god handel. Hvis du hører til denne store del af befolkningen, men du synes, at du efterhånden skal se langt efter gode tilbud, når du tager ud og handler, så tænk Poetzsch Padborg. Her behøver du absolut ikke at spejde forgæves efter varer til lave priser, for de findes i rækkevis. Selv om grænsehandel i dén grad er blevet populær hos mange danske forbrugere, så er der nok stadig mange, der forbinder den med indkøbsture til vores sydlige nabo, når højtider som jul og påske og diverse familiefester og mærkedage står for døren. Her er det typisk varer som julekalendere, slik og chokolade, chips og snacks, sodavand, øl og vin, der ryger ned i indkøbsvognen. Det er logisk, men det er også ærgerligt. Hos Poetzsch er varesortimentet nemlig så stort og varieret, at der kan spares rigtigt mange penge ved også at handle almindelige dagligvarer. Det er der sådan set ikke noget nyt i, men fokus har nok i høj grad været på de mere sæsonbestemte produkter, og så er det blevet en mere eller mindre fast tradition hos mange familier. Talemåden om, at det kan være svært at se skoven for bare træer, passer godt her. I grænsebutikken gør man et kæmpe arbejde for at give kunderne så spændende et produktsortiment, som det overhovedet er muligt. Det betyder, at man målretter en stor del af sortimentet, så det dækker det behov og indkøbsmønter, som mange danskere har. Du kan derfor finde dagligdagsprodukter, som du ellers kun troede, at du kunne finde på hylderne i danske supermarkeder, og endda til meget favorable priser, der ligger væsentligt under de danske. Hvis du gerne vil planlægge din indkøbstur, så gør dig selv den tjeneste at gå ind på www.poetzsch-padborg.dk og tjek den aktuelle tilbudsavis. Den bugner af fantastiske varer til fantastiske priser. Det er nem grænsehandel hos Poetzsch i Padborg – når du har brug for det.