Gør de ting der giver dig glæde

Den gode balance mellem at yde og nyde


I Danmark har vi nogle fine principper i forhold til at vi yder før vi nyder, og det har været med til at skabe det helt fantatiske samfund, som vi nyder godt af idag. Vi bidrager til det store fællesskab, og så får vi til gengæld nogle rettigheder, der med til at give tryghed, og som giver os muligheder. Når man yder, så må man gerne nyde bagefter og her er det bare med at dyrke de ting, der giver dig glæde, og som fylder dig med god energi. I og med at vi lever i en brydningstid, hvor der bliver gjort op med gamle ting og normer, så er der ikke længere de skarpe linjer i forhold til hvad man gør og ikke gør. Eksempelvis kan man campere hele året rundt, også om vinteren i den kolde tid, man kan også grille, hvis det er det, man har lyst til, det er dig selv der bestemmer, og det er jo en skøn ting, at man selv sætter rammen.