Roser i Danmark

Roser er en populær blomst i danmark, og gartnere bruger ofte gødning til at hjælpe dem med at vokse. Der findes mange forskellige typer gødning, men ikke alle er egnede til roser. Rosengødning bør have et højt indhold af fosfor og kalium og et lavt indhold af kvælstof. Den bør også være langsomt frigivende, så næringsstofferne er frigives langsomt over tid. Haveejere kan købe rosengødning i havecentre eller online.

Når man vælger rosengødning, bør man tage hensyn til den type roser, man dyrker, og årstiden. Hvis de f.eks. dyrker klatreroser, har de brug for en anden gødning, end hvis de dyrker buskroser. Haver skal også være opmærksomme på, at roser har brug for forskellige næringsstoffer på forskellige tidspunkter af året. Om foråret har de brug for mere kvælstof for at hjælpe dem med at få nye blade og blomster. Om sommeren har de brug for mere fosfor for at få dem til at blomstre. Og om efteråret har de brug for mere kalium for at forberede sig på vinteren.

Hvis du er hvis du ikke er sikker på, hvilken type gødning du skal vælge, kan du spørge en medarbejder i dit lokale havecenter til råds. Eller kigge hos GroGreen.

Dyrk roser i din egen have

Der har været dyrket roser i Danmark siden det 18. århundrede. I dag er der mere end 200 rosesorter, der dyrkes i Danmark. Det danske klima er velegnet til at dyrke roser, og danske dyrkere har udviklet mange nye sorter, som er tilpasset de lokale forhold.

Hvis du ønsker at dyrke roser i din egen have, er deter det vigtigt at vælge et passende sted. Roser har brug for en solrig placering og veldrænet jord. De kræver også regelmæssig vanding og fodring.

Når du køber roser, skal du kigge efter sunde planter med stærke stængler. Undgå planter, der er pottebundne eller har gule blade. Plant roserne så hurtigt som muligt efter købet, idet du følger anvisningerne på etiket.

Vand dine roser regelmæssigt, især i tørre perioder. Påfør en afbalanceret gødning hver 4-6 uge i løbet af vækstsæsonen. Afklip de udtjente blomster regelmæssigt for at fremme nye blomstringer.