Snus i USA

Snus er en type svensk røgfri tobak. Det er fugtigt tobakspulver, der placeres under overlæben. Snus tygges ikke og skal ikke spyttes

Der findes to hovedtyper af snus – løs og portionssnus. Løs snus er den oprindelige form for snus og består af tobaksflager, der skovles op og lægges under læben. Portioneret snus leveres i små, færdige poser

Snus stammer oprindeligt fra Sverige og er meget populært i Sverige. Det er også ved at blive mere og mere populært i USA. Faktisk er snusforbruget steget hurtigt i USA i løbet af de seneste årDer findes mange forskellige mærker og smagsvarianter af snus på markedet. Nogle af de mest populære mærker omfatter: De mest populære er: Swedish Match, Camel, Skoal, Marlboro og General

Swedish Match er den største producent af snus i verden og tilbyder et bredt udvalg af produkter. Camel snus er et amerikansk mærke, der fås i et begrænset antal smagsvarianter. Skoal er også et amerikansk mærke og tilbyder både snus i løs vægt og snus i portioner. Marlboro snus er et produkt fra Philip Morris International. General og lyft er det mest populære snusmærke i Sverige. Snus er et meget populært røgfrit tobaksprodukt i Sverige. Det bliver også mere og mere populært i USA. Snus giver en række fordele i forhold til andre tobaksprodukter, bl.a

-Intet behov for at spytte

-Mindre risiko for tandkødssygdomme og tandtab

-Reduceret risiko for mundkræft

-Kan anvendes på steder, hvor rygning ikke er tilladt

-Ingen risiko for eksponering for passiv rygning

Snus er et tobaksprodukt, og ligesom alle andre tobaksprodukter er der risici forbundet med brugen af det. Disse risici omfatter afhængighed, kræft og andre sundhedsproblemer. Mange mennesker mener dog, at risiciene ved snus er meget lavere end de risici ved rygning. Det skyldes, at snus ikke indebærer forbrænding af tobak, og derfor udsættes man ikke for de skadelige kemikalier, der findes i tobaksrøg.