Vil du vide mere?

Vil du vide mere?

Som tandlæge ved du godt, at der kan være forskellige situationer, hvor man skal gribe til kirurgi for at kunne yde den bedste behandling. Hvis man fx har brug for at fjerne visdomstænder, så er man nødt til at foretage et indgreb. Der er også nogle andre omstændigheder, der kræver en tandkirurgisk operation. Der kan fx være tale om paradentosebehandlinger eller fjernelse af betændelse og defekter. Det er selvfølgelig vigtigt, at man informerer patienten om, hvordan forløbet vil være og hvad han eller hun skal forvente, når forløbet er afsluttet. Det kræver derfor, at man er god til at kommunikere med sine patienter. På den måde undgår man misforståelser. Men noget der er lige så vigtigt eller vigtigere, er de instrumenter, man vælger at bruge til at foretage et vellykket indgreb. Hvis man gerne vil tilbyde sine patienter en forholdsvis smertefri behandling, så er man nødt til at være opmærksom på de dentalinstrumenter, man benytter sig af. Vil du vide mere? Så er du velkommen til at besøge vores hjemmeside ved at klikke på det anviste link.

Holdbare kirurgiske instrumenter

Hos Rønvig har vi udviklet dentalprodukter af høj kvalitet siden 1981. Vi producerer og eksporterer vores dentalprodukter til hele verden. Det er derfor ikke overraskende, at mange danske tandlæger foretrækker vores instrumenter, når de skal foretage et kirurgisk indgreb. Tænk fx på, vores Ceramic Tissue Trimmer til præcise snit. Der er tale om et roterende instrument, der ikke brænder vævet og er med til at minimere blødning.